نگاهی به سئوی صفحات و نقش کلمات کلیدی

چرا از متا کی ورد ها استفاده نمیکنیم (Meta keywords) ؟ و شما هم نباید استفاده کنید!

بسیاری از مردم میدانند که امروزه ، متا تگ های کلمات کلیدی ( Meta keywords ) بلااستفاده شده اند. اما هنوز گزارشات گوگل ترند (googleTrend.org  )  حاکی از استفاده کاربران و جستجوی کلمات کلیدی برای متا تگ کی ورد است. اگر چه نسبت به سالهای قبل این روند کاهش یافته است.

اکنون الگوریتم های جستجو هوشمندتر شده اند و تاکید روی کلمات کلیدی یک سایت نه از طریق نگاه ساده انگارانه کلیدهای متا کی ورد بلکه از طریق ارائه محتوی مناسب بر اساس مفهوم آن کلمات کلیدی شکل می گیرد.

متا کی ورد چه هستند یا چی بودند؟ متا کی ورد در حقیقت متا تگی است که صفت نام آنرا مساوی keyword قرار میدهیم و کلمات کلیدی را در آن تعریف میکنیم، بدینگونه که  کلمات کلیدی را با فاصله بین آنها، در صفت content قرار میدهیم.

متا کی وردها برمیگردند به سال 1995. در آن سالها مردم هنوز هم برا ی جستجو از آلتا ویستا و اینفوسیک استفاده میکردند و هنوز اینترنت با شکوه و مانند یک کودک بی گناه بود. ( آلتا ویستا  Altavista و اینفوسیک Infosic از موتورهای جستجوی اولیه در اینترنت بودند ) .

شما میتوانید یک متا تگ در صفحه تعریف کنید که نشاندهنده کلیه کلمات کلیدی آن صفحه است. چیزی شبیه کد زیر:

متا تگ های کلمات کلیدی مدتها است که منسوخ شده اند

این متا تگ مانند سایر متا تگ ها از دید کاربران پنهان، اما قابل دیدن و بررسی توسط موتورهای جستجو میباشد.   کلمات کلیدی که در صفت content  این تگ ها، توسط شما قرار داده میشد،  و بعنوان یکی از فاکتورهای مهم در محاسبه رنکینگ سایت،  توسط موتورهای جستجو، مورد بررسی  قرار میگرفت.

این روش اولیه گوگل بود . اینطور بنظر میرسید که مستقیما از موتور جستجو درخواست میکردیم که بر اساس کلمه کلیدی که در تگ متا قرار داشت ، وب سایت ما را رتبه بندی نمایید . مفهومی بسیار ساده و سر راست.

با رشد سریع جنبه های تجاری اینترنت ،  کم کم سواستفاده  و ایجاد  اسپمینگ از کلمات کلیدی شروع شد. و همین امر باعث شد که در نتایج جستجو آدرس هایی ارائه گردد که هیچ ربطی به خواسته کاربر ویا همان  جستجو گر نداشتند . و اشتباهات در این نتایج هر روز بیشتر از روز قبل میشد.

سایت های اسپمر با سوء استفاده از الگوریتم های ساده و سرراستِ موتورهای جستجو ( قبلا) ، لیستی از کلمات کلیدی متفاوت و گوناگون که نه تنها ربطی به محتوی سایت مذکور نداشتند بلکه عملا با یکدیگر هم کاملا متفاوت و مغایر بودند را،  جلوی متا تگ ها ردیف کرده و موجب میشدند که نتایج جستجو کاملا پرت و دور از انتظار تولید شوند و تازه کار شما با جستجوی یک به یک نتایج داده شده و باز کردن سایت ها و بررسی آنها ادامه پیدا میکرد.  اینگونه بودکه گاهی یک جستجوی در اینترنت به کاری طولانی و گاه خسته کننده تبدیل میشد.

متا تگها - کلمات کلیدی

تغییر در شیوه های رتبه بندی بر اساس کلمات کلیدی ، بسیار احساس میشد و این کاری بود که گوگل و سایر موتورهای جستجو طی مراحلی و گاه با آزمایش و گاه با سعی و خطا دست به این تغییر زدند.

گوگل در سپتامبر سال 2009 رسما اعلام کرد که در رتبه بندی وب سایت ها از متا تگ کی ورد استفاده نمیکند.

در اکتبر همان سال یعنی 2009 نیز در SMX   شرق ،  یاهو اعلام کرد که دیگر از متا تگ های  کی ورد استفاده نمیکند.

بینگ نیز در سال 2014 ، از مرگ تگ های متا کی ورد ( Meta Keyword Tag )،  از لحاظ ارزش های سئو، صحبت نمود و بر آن تاکید کرد.

دقت نمایید که عدم استفاده از متا کیورد ( meta keyword  ) به معنی عدم استفاده از کلمات کلیدی نیست و یا اینکه تصور شود که دیگر،  کلمات کلیدی  کاربردی ندارند. بلکه دقیقا برعکس، اکنون با نگرش جدید به جایگاه کلمات کلیدی و تعریف جدید از جایگزاری  کلمات کلیدی در الگوریتم های سئو، وزن کلمات کلیدی بیشتر شده است.  اکنون شما بعنوان مدیر وب و یا وب مستر و یا مشاورین یک وب سایت در امر سئو ، باید به گونه ای هوشمندانه ، محتوی سایت را تهیه و به روزآوری نمایید که الگوریتم جستجو در موتور جستجو بتواند عصاره صفحه وب شما را در قالب کلمه کلیدی استخراج و صفحه را در نتایج جستجو نمایش دهند.

اکنون الگوریتم های جستجو هوشمندتر شده اند و تاکید روی کلمات کلیدی یک سایت نه از طریق نگاه ساده انگارانه کلیدهای متا کی ورد بلکه از طریق ارائه محتوی مناسب بر اساس مفهوم آن کلمات کلیدی شکل می گیرد.

شما باید مطالب جذاب و معنی دار را در یک پلتفرم به خوبی بهینه سازی شده بنویسید و پیوندهای خوب و مشارکت اجتماعی دریافت کنید.این چیزی است که رتبه عالی را برای شما ایجاد می کند.

منظور اصلی از “مشارکت اجتماعی دریافت کردن” در پاراگراف بالا ، یعنی فعالیت درست و حساب شده در سایت های اجتماعی مانند تلگرام، اینستاگرام، لینکدین و مانندآنها و فعالیت حرفه ای و پویا در آنها و سایر محیط های اجتماعی مجازی، بصورت حلقه ای در اطراف وب سایت اصلی خودمان.

در آخر یک توضیح کوتاه در مورد استفاده از کلمات کلیدی در بخش های مختلف وب سایت، علاوه بر انچه در سطور قبل بیان کردیم میتواند مفید باشد:

  • استفاده از کلمات کلیدی در عنوان هر صفحه
  • استفاده در متن اصلی و تکرار در حدود 3 مرتبه و نه بیشتر زیرا به ضد خود تبدیل میشود و اینکه حتما در پاراگراف اول نیز از کلمه کلیدی استفاده شود.
  • استفاده در تگ متای توضیحات هر صفحه ( meta description ).
  • استفاده در عناوین صفحات و به ترتیب در تگ های H1 و H2 و H3 و H4 و H5
  • استفاده در نام صفحات یا همان آدرس صفحات .

استفاده هوشمندانه از این توضیحات میتواند رتبه شما را نتایج جستجو بالاتر ببرد و حتی در سطح مناسب قرار دهد. توضیحات مبسوط را میتوانید در سایر مقالات مطالعه فرمایید.

ما آماده مشاوره در این زمینه هستیم.

با تشکر – کیانوش کلانتری

4 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید