شات‌اوت در اینستاگرام چیست- مقاله در وب سایت وب بارش-کیانوش کلانتری

شات اوت، روشی مناسب برای افزایش فالوور، و ازدیاد فروش محصولات و خدمات شما

شات اوت ( Shoutout) در اینستاگرام چیست؟ چگونه آنرا پیاده کنیم.

ایران با کاربرانی بیشتر از 25 میلیون نفر دارای هشتمین بازار اینستاگرامی در دنیا است. شما اهل هر حرفه ای که باشید به احتمال زیاد در اینستاگرام نیز اکانت و یا صفحه ای دارید.

فرصت های زیادی برای یک برنامه قوی بازاریابی در اینستاگرام وجود دارد ، مانند اجرای یک کمپین تأثیرگذار اینستاگرام یا استفاده از تاکتیک های پولی مانند یک تبلیغ داستانی. اما یکی از تاثیر گذار ترین این روش ها شات اوت در اینستاگرام است.

از نظر من شات‌ اوت اینستاگرام یک هنر و یک علم است و در این نوشته یادمیگیریم که شات اوت اینستاگرام چیست؟ و چگونه آنرا برای صفحه و یا برند خود در اینستاگرام اجرا نماییم.

شات اوت در اینستاگرام چیست؟

شات اوت در اینستاگرام، که گاهی به نام Insta Shoutout و یا IG shoutout میشناسند، اساساً زمانی است که یک کاربر کاربر دیگری را در حساب اینستاگرام خود تبلیغ کند.
اگر یک حساب اینستاگرام اقدام به نمایش پروفایل شما کند و به عبارت دیگر پروفایل شما را پست کند و فالوورهای خود را ترغیب به بازدید از اکانت شما نماید و یا یکی از پست های شما را که به محصولات و یا خدمات شما اختصاص دارد انتشار دهد (پست کند) و یا یکی از عکس ها و یا برند شما را پست کند و یا تگ نماید، اصطلاحاً به این عمل Shoutout گفته میشود.
معمولا در حالت عادی در جریان شات‌ اوت، از پروفایل “اسکرین شات” گرفته میشود، سپس آن اسکرین شات را اکانت دیگری پست و احیاناً تگ و منشن میکند و فالوورهای خود را نیز ترغیب به بازدید از آن پروفایل و پست های آن میکند.
شات اوت یکی از روش های کلاسیک و متداول بازاریابی در اینستاگرام میباشد و جهت جمع آوری فالوور بسیار تاثیر گذار است.
علاوه بر این با اجرای درست شات اوت اینستاگرام، میتوان معرفی و فروش کالا و خدمات را تحت تاثیر زیادی قرار داد.

به طور کلی شات اوت زیر چتر اینفلئونسر مارکتینگ قرار گرفته است و میتوان گفت که بخشی از آن به حساب میآید.(این بازاریابی چندین سال است که به شکل عظیمی درآمده و هنوز نیز به شدت رشد میکند و نشانه‌هایی از توقف و یا کند شدن آن نیست)

Shoutout از چند راه قابل انجام است.

 1. Pay Shoutout که معمولترین آنهاست و اکانتی اینستاگرامی در مقابل دریافت پول و یا دریافت کالا و خدمات شما اقدام به معرفی شما و ترغیب فالورهای خود برای دنبال کردن شما میکنند.
 2. S4S یا Shoutout for Shoutout یک تجارت دوطرفه ساده. اکانت یا اکانتهایی از اینستاگرام موافقت میکنند که برای شما شات اوت کنند در صورتیکه شما هم در اکانت خود برای او یا آنها شات اوت کنید.
 3. شات اوت داوطلبانه Voluntary shoutout – بهترین نوع و ایدآل برای هر کسی. در این حالت صاحب یک اکانت آنچنان از پست ها و یا کالاها و خدمات شما استقبال میکند که خودش اقدام به معرفی و تبلیغ شما در پست‌هایش میکند.

گذشته از نوع شات اوت ، بر اساس اینکه چه هدفی در اینستاگرام دارید، پیاده سازی شات اوت میتواند فرق کند.

 • مثلا اگر یک اکانت عکاسی دارید، از شریک شات اوت خود میخواهید که یکی از عکس های شما را پست کرده و در کاپشن پست (کامنت و نوشته پست) از فالوورهای خود بخواهد که اکانت شما را فالو کنند.
 • اما اگر مثلا در اکانت خود وسایل حیوانت خانگی مانند پتوی خواب برای گربه های خانگی میفروشید، در اینحالت مثلاً برای شریک شات اوت خود یک پتوی خواب گربه میفرستید و از وی درخواست میکنید که گربه خودش را در آن بخواباند و عکس بگیرد و آن را در اکانت خود پست کند و پس از تعریف کوتاهی از پتو، از فالوورهای خود بخواهد که اقدام برای خرید آن کنند.

ما در وب سایت وب بارش آماده پیاده سازی و پشتیبانی کلیه روش های افزایش فروش در شبکه های اجتماعی شما هستیم . کافی است با ما تماس بگیرید.

پس بسته به موضوع صفحه اینستاگرام شما، روش شات اوت میتواند فرق کند.

مثالی از شات اوت

یک پست شات اوت با عکس محصول

در این مثال ، کارل تامسون از یک برند لباس مردانه به نام Hawkins and Shepherd اقدام به معرفی کفش مردانه چلسی از برند ECCO Shoes میکند و مثلا عشق!! خود را نسبت به این کفش بیان میدارد.

شات‌اوت در اینستاگرام-مثال-وبسایت وب بارش-کیانوش کلانتری

اگر دقت کنید هشتگ #ad نشانگر این است که این شات‌اوت پولی است (pay shoutout) و برند ECCO نقد و احیانا محصول مجانی (کفش-بوت) را برای کارل ارسال کرده که مقدار آن به شارژی است که کارل برای این کمپین شات اوت تعیین کرده است.

نکاتی برای انجام شات‌اوت

اگر چه هیچ روش سرراستی برای انجام شات‌اوت وجود ندارد اما دستورالعمل ها و نکات مناسبی وجود دارد که شانس ما را برای اقدامات عملی افزایش میدهد . مطمئنا بعضی از کارها نیز وجود دارد که نباید انجام دهیم.
اجازه دهید نکاتی را برای گرفتن یک اکانت مناسب اینستاگرام جهت انجام شات‌اوت که واقعا کار میکند را مرور کنیم.

1. بسیار دقیق و هشیار باشید که چه کسی را انتخاب میکنید؟

وقتی گزینه های خود را به دقت بررسی نکنیم ممکن است اشتباهات زیادی در کارمان پدید آید. مثلا اگر ابزار باغبانی میفروشیم به طور طبیعی، برای یک شات اوت مثمر ثمر، نمیتوانیم از یک اینستاگرامر مد روز استفاده زیادی برد.
برای اطمینان از سازگاری شرکای احتمالی شات‌اوت خود و پیدا کردن مناسب آنها ، باید پروفایل، پست ها و استوری های آنها را به دقت بررسی و دنبال نمود و به نکاتی مانند نکات زیر توجه کرد:

 • چه تعداد دنبال کننده (فالوور) دارند. تعدا فالور های 5000 تا 50000 بسیار مناسب است . البته باید دقت داشت که هرچه دنبال کننده بیشتری داشته باشند هزینه Pay Shoutout بیشتر خواهد بود و اگر به شکل S4S عمل میکنید باید دنبال کنندهای مساوی داشته باشید تا سود متقابل شما نیز بیشتر شود.
 • محتوی ای که پست میکنند چقدر به محتوی شما نزدیک است و آیا فالوورهای آن علاقه ای به محتوی و یا استفاده از محصولات و خدمات شما دارند. بنابراین اکانت‌هایی را برای شات اوت انتخاب کنید که محتوی آنها مانند و یا مشابه و یا نزدیک به محتوی شما باشند.
 • پست های آنها به شکل متوسط چه تعداد لایک و کامنت دریافت میکنند. به طور مثال اگر آنها 50000 فالوور داشته باشند اما در هر پستی به طور متوسط 50 لایک و یک کامنت دریافت کنند، آنگاه میتوان گفت که فالوورها آنها یا تقلبی (فیک) هستند و یا خریداری شده اند.
 • بررسی تعاملاتی که پست های آنها دریافت میکنند. به عبارت دیگر آیا نظراتی که دریافت میکنند خالی یا اسپم و هرزنامه است؟ اگر اینگونه باشد ، اینها علامت هایی هستند که ما با فالوورهای تقلبی (فیک) روبرو هستیم.

بنابراین صرف مقداری وقت اضافی برای یکسری کارهای پلیسی! و دقت به نکات فوق ، میتواند تفاوت زیادی را در کیفیت انجام شات‌اوت (Shoutout) ایجاد کند. این مسئله میتواند در درازمدت موجب صرفه جویی در وقت گرانبها و هزینه‌ها شود.

2. برقراری تعامل با اکانت اینستاگرام قبل از درخواست همکاری

قبل از اعلام درخواست همکاری جهت شات اوت ، به آن اکانت طعم واقعی یک همکاری معتبر را بشناسانید.
وقتی به این نتیجه رسیدید که یک اکانت اینستاگرام کاندید خوبی برای همکاری است، آن را فالو کنید. اگر این اکانت در سوشیال مدیای دیگری مانند فیسبوک و یا تویتر عضو است آنها را نیز فالو کنید. و در نهایت اگر دارای بلاگ است میتوانید عضو آن شوید.
آنگاه هر چند وقت یکبار و به شکل دوره‌ای با لایک کردن پست ها و گذاشتن کامنت مناسب توجه آن ها را جلب کنید.
فقط دقت کنید از حد رد نکنید. یعنی کامنت های شما باید به جا و بدردخور باشند و نه کامنت‌های فیک . دقت کنید این همان نکته ای است که در بالا (شماره یک نکته آخر) به آن اشاره کردیم و در آنجا شما برای سنجش کاربران فیک آنرا به کار بردید و در اینجا برای شناسایی شما که آیا ارزش و اهمیت دارید که دیگران با شما همکاری کنند.
از آنها تعریف های شخصی کنید و سئوالهای مشخصی را در ارتباط با کارهایشان مطرح نمایید به گونه ای که هنگامی درخواست همکاری شات اوت را برای آنها فرستادید ، انها قبلا با پروفایل و نام شما آشنا شده اند.

3.ارسال درخواست شات اوت

هنگامی که وقت آن رسید تا درخواست همکاری جهت شات اوت را برای یک اکانت اینستاگرام بفرستید، آنرا توسط دایرکت مسیج و یا ایمیل ارسال کنید.
شما حتما پیام های مبنی بر درخواست همکاری شات اوت دریافت کرده اید که به صورت کامنت اینستاگرام و به شکل
S4S Please!!!!!
و یا
S4S?
ارسال شده اند. اینگونه ارسال ها توسط ربات ها و یا اکانت های فیک و یا کم تجربه ها ارسال میشوند. هیچوقت درخواست خود را اینگونه نفرستید.

صدای شما با در خواست های مجزا از کامنت های اینستاگرام بسیار پر رنگتر و بلندتر است . تقاضای خود را در پیام و یا ایمیل و به شکل کاملا واضع و روشن بیان کنید.
چند نمونه درخواست جهت همکاری برای شات اوت را در ادامه آورده‌ایم.

 • شخصی شوید: خودتان را معرفی کنید و ضمن نام بردن از اکانت آنها بگویید که چقدر از خواندن پست های آنها لذت میبرد و مورد نظر شما هستند و در ادامه از آنها تعریف کنید.
  سلام [نام آنها] من [نام خودتان] از [نام شرکت خودتان] هستم. من صفحه شما را دنبال کرده ام و آنرا بسیار دوست دارم ( یا تحسین میکنم یا از آن استقبال می کنم ) ] سپس اقدام به تعریف کنید و یا مشاهده مثبت شخصی خودتان را تایپ کنید[
 • پیشنهاد خود را مطرح نمایید: به شکل روشن و واضع بیان کنید که هدف از ارسال پیام چیست و میتواند برای آنها چه ارزشی داشته باشد. اگر قرار است هزینه و یا جایزه ای مثلا از تولیدات خودتان در ازای شات اوت به آنها دهید و یا درخواست S4S دارید.
  من فکر میکنم که فالوورهای من از صفحه شما لذت میبرند و همینطور فالوورهای شما نیز از پست های من استقبال خواهند کرد. آیا تمایل دارید که برای صفحه خودمان یک همکاری S4S (شات‌اوت برای شات اوت ) برای پست و یا استوری داشته باشیم.
 • قدم بعدی رامشخص کنید: بعد از اینکه آنها پیام پیشنهادی شما را دریافت کردند ، تمایل داریدچکار کنند؟ برای کسب اطلاعات بیشتر آنها رابه فروشگاه و یا پروفایل خود هدایت میکنید و یا اینکه نظرشان را جویا میشوید؟
  اگر علاقمند هستید ، روشن کنید که کدامیک از پیشنهادات مورد نظر شماست(CTA) منتظر پاسخی از جانب شما هستم.

چگونه صفحات شات اوت اینستاگرام را پیدا کنیم؟

برای پیدا کردن صفحات اینستاگرام و اکانت های وابسته جهت شات اوت باید وقت کافی بگذارید و جستجوی مفصل و با دقتی انجام دهید.
اولین کار پیدا کردن هشتگ های وابسته است. برای پیدا کردن هشتگ های پر طرفدار میتوانید از وب سایت های best-hashtags.com و tagsfinder.com و یا مانند اینها استفاده کرد.

به طور مثال اگر کار ما عکاسی باشد، وب سایت تگزفایندر (tagsfinder.com) سی 30 عدد هشتگ وابسته به عکسبرداری که در ابتدای لیست هشتگ های اینستاگرام برای کلمه کلیدی عکسبرداری قراردارند را مشخص مینماید.

شات اوت چیست؟ هشتگ های وابسته به عکسبرداری-تعریف شات اوت-وبسایت وب بارش
بهترین کار در این مرحله تهیه و نگهداری اینگونه لیست هاست تا تحقیقات خود را طی زمان های آینده گسترش دهیم. بدینگونه که هر کدام از هشتگ ها را در “لیست جستجوی اینستاگرام” گذاشته و اکانت های نتیجه جستجو را به دقت و مطابق آنچه که در بالا گفتیم بررسی کرده تا اکانت های مناسب شات اوت را پیدا کنیم و همکاری تبلیغی را جهت افزایش فالوورها، شروع و دنبال نماییم.
با کلیک روی هشتگ های لیست کشوئی (Dropdown List)، پست های برتر از اکانتهایی که اخیراً از این هشتگ استفاده کرده اند را میتوانیم ببینیم.
در اینجا باید عینک گارآگاهی خود را بزنیم و سطحی نگری را دور بیاندازیم تا بتوانیم اکانت های مستعد همکاری شات اوت را بیابیم.

اَپلیکیشن های شات اوت اینستاگرام

اگر بودجه کافی داشته باشید میتوانید کار شات اوت را به مجموعه هایی بسپارید که اپلیکیشن ها و یا روندهایی را برای ارتباط برندها با اینستاگرامرها آماده کرده اند.
اپلیکیشن های شات اوت اینستاگرام مانند Shoutcart.com و یا neoreach.com دارای لیست های قبلا جستجو شده و آماده ای هستند که شما میتوانید آنها را براساس نوع کار و یا کلمات کلیدی مرتب نمایید.
مثالی از این لیست ها در زیر آورده ایم.
اینفلوئنسرهای ویژه (Featured Influencers)
شات اوت چیست؟ اینفلوئنسرهای ویژه- وبسایت وب بارش-
اینفلوئنسرها و شات اوت های اینستاگرام (Instagram Shoutouts & Influencers)
شات اوت چیست؟ اینفلوئنسرها و شات اوت های اینستاگرام - وبسایت وب بارش
اینفلوئنسرهای تیک تاک (Tiktok Influencers)
شات اوت چیست؟ اینفلوئنسرهای تیک تاک - وبسایت وب بارش
پلاتفرم هایی اینچنینی ، مخصوصا اگر شما منابع، پهنای باند و وقت مناسب برای جستجو در پروفایل ها و تشکیل لیست های شات اوت نداشته باشید ، گزینه های بسیار نجات بخشی هستند.

آیا باید شات اوت اینستاگرام را خرید؟

در دنیایی که رسانه های اجتماعی به عنوان کالاهای بازاریابی مطرح میشوند، طبیعتا خرید شات اوت اینستاگرام طبیعی است.
اما افرادی که عکس العمل های سریع و تندی دارند و در مقابل، انعطاف کمی در جریان کار، هر نوع تبلیغات پرداختی را بد میدانند و اعتقاد دارند که تبلیغات شات اوت باید به شکل طبیعی خودش و با کار کردن با اکانتها و دریافت متقابل بدست آید. اما همیشه اینگونه نیست .
وقتی درمورد اینکه با چه کسانی کار می کنید و چگونگی برخورد با اوضاعو اکانتها، احتیاط می کنید ، شات اوت پرداخت شده در اینستاگرام می تواند راهی سریعتر و عالی برای جلب توجه ، ایجاد اعتماد با مخاطبان هدف، افزایش فالوور و در نهایت افزایش فروش شما باشد.
در خرید شات اوت ، زمان از پارامترهای اصلی، بسیار به نفع ما خواهد بود . اما باید به دقت حواسمان باشد که در دام موقعیت های فیک ، خیالی با فالوورهای قلابی نیافتیم. به عبارت دیگر آنچه را که در بخش 1 و سایر قسمتها گفتیم کاملا به خاطر بسپارید.

سخن آخر

تمام چیزهایی را که برای شروع کار با شات اوت اینستاگرام لازم دارید یاد گرفتید.
با این تاکتیک اینستاگرام، میتوانید به سرعت فالوورهای خود را بدون سرمایه گذاری افزایش دهید.
ممکن است در اول کمی زمان ببرد تا کارها روی غلتک بیافتد، اما با مسط شدن روی روش های کار مخصوصا تهیه و مرتب سازی لیست ها برای همکاری شات اوت ، کار برای ما دلپذیرتر میشود.
جنبه لذت بردن از آن بیشتر و همچنین سود بردن از آن بهتر.
و به یاد داشته باشید ، شات اوت فقط یکی از راه های جذب فالوور در اینستاگرام است، چندین تاکتیک دیگر وجود دارد که می توانید برای جلب توجه در این شبکه اجتماعی استفاده کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید