سرعت کامپیوتر ویندوز ما کم شده است

چند راه کار برای افزایش سرعت کامپیوتر

  • قسمت یک – “کلیک کردن” بدون “فکر کردن”

به سراغ کامپیوترمان میرویم ، و احساس میکنیم که سرعت آن کاهش یافته است. شاید لازم است که در روش گشت و گذار و کار در اینترنت تغییراتی ایجاد کنیم؟ به عبارت دیگر در کلیک کردن قدری تامل نماییم!!
متاسفانه هنوز ما با انبوهی از وب سایتها روبرو هستیم که با محتوی و لینک های خود، مانند یک میدان مین ، خطرناک هستند. کلیدهای لینک دانلود، تبلیغات زیادی که کلیک روی آنها ما را به وب سایت های سایه دار هدایت میکند و بسیاری از انواع محتوی با لینکهای مشکوک و دردسر ساز و فیک که برای رایانه ما تولید دردسر خواهند کرد.
بسیاری از دانلودهای قانونی جهت نصب نرم افزار و یا حتی کلیک روی دکمه ها برای دانلود قانونی، شما را با ارسال پیام های دو پهلو و گنگ و همچنین چک باکس های که تیک خورده اند روبرو میکند که تلاش دارند نرم افزار اضافه ای را روی سیستم شما نصب کنند که عملا سرباره برای سی پی یو خواهند بود و یا دروازه ورود به انواع تبلیغات ریز و درشتی که بعضاً نمیدانیم ما را به کجا هدایت میکنند. و در حالت بد آن این کلیک ها شما را به سمت بدافزارهای گوناگون هدایت میکنند.
دقت نمایید شما میخواهید فایلی را دانلود کنید ولی عملا در کنار آن مجبور به نصب نرم افزاری شده اید که حدود دستیابی و یا ارتباط آنرا نمیدانید. در بهترین حالت ، اقدام به نصب یک تولبار به ظاهر بی زیان میکنند، اما همین تولبار با چندین سرور در ارتباط و سرگرم رد و بدل کردن اطلاعات میباشد به گونه ای که سرعت واقعی سیستم ما را به شدت تحت الشعاع قرار میدهد.
بنابراین در آینده به جای کلیک پی در پی روی کلیدهای “next” و “قبول میکنم” ابتدا پیغام ها و جملات ریز و درشت باکس و صفحه را با دقت مطالعه کنید و آنگاه تصمیم به کلیک روی لینک درست را، بگیرید.

  • قسمت دو – سیستم ویندوز خود را ریبوت نمایید

معمولا یکی از کارهایی که هنگام مواجهه با مشکلی در پی سی خودمان انجام میدهیم، ریستارت کردن آن است.
اما باید بدانیم که ریستارت کردن پی سی (و مناسبتر از آن حتی شات دان و سپس روشن کردن آن ) حتی اگر مشکلی نداشته باشیم نیز هر از چند گاهی لازم و ضروری است.
بسیاری از برنامه ها، حافظه رم را که برای اجرای عملیات ونگهداری دیتاهای خود در اختیار میگیرند، پس از رفع احتیاج ، رم را آزاد نکرده و یا بدلیل استفاده از آن و پر کردن آن با داده و عدم تمهیدات لازم از سوی آپلیکشن در حال اجرا ، سیستم عامل به اشتباه آنرا آزاد نمیبیند، به همین دلیل به مرور، سرعت عملیاتی پی سی کند میشود ، مخصوصا با عادتی که بسیار از ما داریم و آن روشن نگاه داشتن پی سی است تا در هنگام ضرورت، پروسه راه اندازی آن خیلی زود انجام شود.
با توجه به اینکه رم حافظه فَرّاری است، ریستارت کردن آن مشکل را حل میکند.
البته میتوان این موضوع را از زاویه دیگری نگاه کرد. ویندوز در هنگام ریستارت، عملیات نصب پچ های به روز مخصوصا پچ های امنیتی را اجرای میکند ، پچ های که بعضا موجبات تشدید سرعت کامپیوتر و رفع خطاها قبلی سیستم عامل و امنیت بیشتر آن میگردد. خوشبختانه سیستم عامل ویندوز 10 ، کاربر را مجبور به ریستارت کردن کامپیوتر میکند.
بنابراین مناسبتر است که حتماً چند باری در هفته نسبت به ریستارت کردن کامپیوترتان و حتی شات دان آن اقدام فرمایید. و در بقیه موارد با گذاشتن کامپیوتردر حالت هیبرید و یا خواب(سلیپ) از اجرای سریع آن بهره ببرید.

  • قسمت سوم – تَعَدُد برنامه های در حال اجرای پشت صحنه

کامپیوترمان بعد از مدتی به جایی رسیده است که بعد از هر بار بوت شدن، مجبوریم تعدادی برنامه در حال اجرا که بدرد ما نمیخورد را ببندیم. برنامه هایی که در تسک بار خود را نشان میدهند و تعداد زیادتری که نشانی از آنها در تسک بارنیست، اما در پشت صحنه اجرا شده اند و مشغول ردو بدل کردن اطلاعات با اینترنت و یا استفاده از ریسورس های کامپیوترمان هستند و همین موجب افت سرعت میشود.
ایکون بعضی از این برنامه هارا میتوان در بخش سیستم یعنی “System Tray” دید.
برای جلوگیری از اجرای برنامه ها باید “تسک منیجر” (Task Manager) را اجرا و باز کنید. در ویندوز 10 میتوانید از کلیدهای Ctrl+Shift+Esc استفاده کنید و یا کلیدهای Ctril+Alt+Del را فشار دهید و از منوی مربوطه TaskManager را کلیک کنید.
آنگاه زبانه Startup را انتخاب کنید . در اینجا کلیه برنامه هایی که هنگام استارت کامپیوتر اجرا میشوند را میتوان ملاحظه کرد. ستون وضعیت و یا همان Status تعیین میکند که برنامه هنگام استارت ویندوز اجرا میشود Enable و یا جلوی اجرای آن گرفته شده است Disable.
بنابراین به راحتی میتوان مقدار وضعیت هر برنامه ای را که نمیخواهیم اجرا شود را disable نماییم. کافی است کلید پایین سمت راست باکس را فشار دهیم تا بین دو وضعیت فعال و غیر فعال حرکت کنیم . و یا با کلیک راست روی وضعیت ، و انتخاب وضعیت جدید از منو، نسبت به تغییر وضعیت آن اقدام کنیم.
در اینجا باید تذکر دهم که بسیار دقت کنید تا برنامه های لازم سیستمی را غیر فعال نکنید ، زیرا میتواند در کار سیستم عامل، اخلال اساسی ایجاد کند و حتی جلوی اجرای آنرا بگیرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید