وب سایت وب بارش- چرا هنوز از آپدیت هاهی ویندوز 10 استفاده میکنیم

چرا باید همچنان آپدیت های ویندوز 10 را دانلود و نصب نماییم؟

نگاهی به آپدیت 22H2 ویندوز 10

شرکت مایکروسافت ، تقریبا بیش از ده ماه است که ویندوز 11 را با قابلیت نهاییِ دانلود و نصب، ارائه کرده است. ولی هنوز بسیاری از افراد ، از استفاده از آن خودداری میکنند.

دلایل گوناگونی برای این تصمیم است، اما شاید مهمترین آنها عبارت است از:

ویندوز 11 برای نصب ، احتیاج به سخت افزار های قدرتمند و جدیدی دارد که این خود سبب میشود بسیاری از کامپیوترها قادر به نصب آن نباشند از طرف دیگر ارتقا کامپیوترها هم گران و پر هزینه خواهد بود. نسخه اولیه ویندوز 11، نسخه ناقصی بود، مثلا پشتیبانی از اپلیکیشن های آندرویدی که از مدتها قبل صحبت آن بود در نسخه اولیه وجود نداشت و از همه مهمتر اینکه، مایکروسافت به پشتیبانی خود از ویندوز 10 تا اکتبر 2025 ادامه میدهد. پشتیبانی که علاوه بر به روز آوری های امنیتی،  شامل یک به روز آوری مهم و پایه ای مانند 21H2 نیز میشود. و اخیرا نیز صحبت از به روز آوری 22H2 برای ویندوز 10 میباشد.

پس توضیحات فوق کافی است که همچنان از ویندز 10 استفاده کنیم . اما استفاده کنندگان از ویندوز 10 دقت کنند که این بسیار مهم و حیاتی است که همچنان نسخه های آپدیتی ویندوز 10 و آپدیت های امنیتی که ماهیانه ارائه میشود را دانلود و نصب نمایند. یکی از این آپدیت ها نسخه 22H2 است که بعد از 21H2 به نظر می آمد آخرین نسخه ویندوز 10 باشد، اما اینگونه نشد و 22H2 ارائه شد  که نصب آن مهم و ضروری است .برای این صفت مهم و ضروری میتوان دلایلی به شرح زیر برشمرد.

1-تجارب و مفاهیم برای ما آشنا هستند

در ویندوز 10 فقدان تغییرات بزرگ برای بسیاری از کاربران بسیار جذاب است. منوی شروع و یا سایر اجزا ویندوز 10 دقیقا همیشه همان جایی هستند که برای ما آشناست و با هر آپدیتی این آشنایی به هم نمی ریزد اگر چه مایکروسافت میگوید که این به روز رسانی دارای مجموعه ای از ویژگیهای جدید است اما از نظر سخت افزار و درایور هیچ تغییری وجود ندارد و درایورهای موجود شما هم به طور معمول برای آپدیت 22H2 نیز کار خواهند کرد.

2- امنیت در اولویت است

مایکروسافت می گوید الزامات سخت افزاری ویندوز 11 با در نظر گرفتن امنیت معرفی شده است. یک تراشه TPM2.0  و Secure Boot به شما یک لایه حفاظتی اضافی می دهد، چیزی که ممکن است در دستگاه ویندوز 10 شما در دسترس نباشد. نسخه 22H2 برای ویندوز 10، در درجه اول یک به روز رسانی امنیتی خواهد بود، اما این چیز بدی نیست. یک قدم جلوتر از هکرها و مجرمان سایبری بسیار مهم است، به خصوص زمانی که ویندوز 11 این روزها تمرکز اصلی مایکروسافت است.

وب بارش - طراحی وب سایت - آپدیت 22h2 ویندوز 10

3-باید بدون اشکال باشد

آپدیت ها آماده شده اند که باگ ها را از بین ببرند و خود کمتر باگ داشته باشند. اما اخیرا آنها تولید باگ های جدید کرده اند که روند طبیعی زندگی یک کاربر ویندوز را به هم میریزد، به همین دلیل تمایل کمتری است که از آپدیت ها استفاده شود . اما داستان آپدیت  22H2 ویندوز 10 چیز دیگری است زیرا آن قبل از ارائه نهایی، توسط Windows Insider Program مورد بررسی و تست کاربران قرار گرفته و عملا رفع باگ شده است. با اینحال نمیتوان هر کدی را صد در صد بدون باگ اعلام نمود.

4-ممکن است این آخرین آپدیت بزرگ ویندوز 10 باشد

با توجه به اینکه ویندوز 11 در ژوئن 2021 معرفی شد، انتظار می رفت نسخه21H2  آخرین به روز رسانی ویژگی ویندوز 10 باشد. وجود به‌روزرسانی 22H2 شگفت‌انگیز است، اما تصور مشابهی از ارائه مشابه چنین آپدیتی در سال 2023 یا 2024 دشوار است. ویندوز 10 ممکن است تا اکتبر 2025 همچنان توسط مایکروسافت پشتیبانی شود، اما به روز رسانی های امنیتی از سال آینده به بعد برای ویندوز 10 کافی خواهد بود. ما همچنان توصیه می‌کنیم که ویندوز 10 را حداقل چند بار در سال به‌روزرسانی کنید، اما نسخه 22H2 ممکن است آخرین به‌روزرسانی بزرگی باشد که باید نصب کنید. مطمئناً ارزش دارد که آن را دانلود و نصب نمایید. دقیقاً مشخص نیست که عرضه آن چه زمانی شروع می‌شود، اما حضور آن در کانال پیش‌نمایش انتشار برنامه Windows Insider Program نشان می‌دهد که نسخه نهایی نزدیک است. (شاید در پاییز امسال مثلا مهر یا آبان 1401) به شرطی که سایر به‌روزرسانی‌های برجسته را تکمیل کرده باشید (به‌جز ویندوز 11).22H2  وقتی آماده نصب باشد، در تنظیمات صفحه آپدیت شما (Update & Security) ظاهر می‌شود.

در باره Windows Insider Program

برنامه Windows Insider به شما امکان می دهد نگاهی به آنچه که مایکروسافت روی آن کار میکند و ویژگی های جدیدی که در ویندوز معرفی می شود ( هم ویندوز 11 و هم ویندوز 10 ) بیاندازید. از زمان راه‌اندازی اینسایدر در سال ۲۰۱۴، مایکروسافت محیطی را برای کاربران ویندوز فراهم کرده تا قابلیت‌های سیستم عامل و آپدیت های آن را، پیش از عرضه عمومی آزمایش کنند. به طور مثال شما میتوانید هم اکنون اگر تمایل داشته باشید ویژگیهای آپدیتهای 22H2 را برای ویندوز 10 و ویندوز 11 در اینسایدر مشاهده کنید.

برنامه Windows Insider به سه کانال تقسیم می شود، کانال توسعه دهنده (the Developer Channel)، کانال بتا (the Beta Channel ) و کانال پیش نمایش انتشار (the Release Preview Channel).

کانال توسعه (the Developer Channel)

این کانالی است که اغلب به روز میشود و در نتیجه ناپایدارترین آنهاست. این کانال مخصوص توسعه دهندگان است. این کانال معمولا بسیار پر باگ است. ممکن است ویژگیهایی را که برای آپدیت ها  در این کانال در نظر گرفته شده در نسخه پایانی وجود نداشته باشد یعنی مایکروسافت آنرا از آپدیت حذف نماید و یا تغییراتی زیادی را در آن ایجاد نماید. توصیه میشود که کاربرانی که میخواهند از این کانال استفاده کنند، آن را روی کامپیوتر اصلی خود نصب نکنند.

کانال بتا (the Beta Channel )

کانال بتا نسبت به کانال توسعه دهنده پایدارتر است. به‌روزرسانی‌های کانال بتا قابل اطمینان‌تر هستند و احتمالاً زمان زیادی را برای رفع اشکالات آپدیت های  سیستم عامل یا نرم‌افزاری که روی آن کار می‌کنید صرف نمی‌کنید. مایکروسافت می گوید که کانال بتا به طور خاص برای کمک به جمع آوری بازخورد کاربران در مورد به روز رسانی ها و ویژگی های جدید طراحی شده است، بنابراین می توان تمام مشکلات موجود در کد را قبل از پخش زنده برطرف کرد.

کانال پیش نمایش انتشار (the Release Preview Channel)

کانال Release Preview پایدارترین کانال برنامه Insider است. ویژگی‌های موجود در کانال Release Preview همگی آزمایش‌های کاملی را پشت سر گذاشته‌اند و قرار است در نسخه زنده ویندوز معرفی شوند. احتمالاً می‌توانید از نسخه‌های موجود در این کانال برای سیستم‌عامل روزمره خود بدون مشکل زیاد استفاده کنید، اما هیچ راهی برای اطمینان از سازگاری تمام و کمال این برنامه ها وجود ندارد.

در این کانال به‌روزرسانی‌ها درست کمی پیش از عرضه عمومی دردسترس کاربران قرار می‌گیرند. چون تا عرضه عمومی، احتمالاً تنها چند روز مانده است، اولاً  این نسخه از آپدیت ویندوز مشکل پایداری ندارد،  و دوماً برای دریافت بازخوردهای لحظه آخری در نظر گرفته شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید